TuPS Tukirahasto aloittanut toimintansa, ensimmäinen hakuaika käynnistynyt

7.11.2022

Tuusulan Palloseura ry tukirahaston toiminta on käynnistynyt marraskuussa 2022. Vuonna 2021 TuPS täytti 50 vuotta ja osana seuran juhlavuotta TuPS päätti perustaa Tukirahaston.

Rahasto on osa Tuusulan Palloseura ry:n toimintaa, seura toimii rahaston ylläpitäjänä ja hallinnoijana. Rahastosta jaetaan avustuksia seuran jäsenistölle rahaston sääntöjen (sääntöihin tästä) mukaisesti.


Rahaston tarkoituksena on tukea Tuusulan Palloseuran yhteiskuntavastuullista toimintaa, jakamalla vuosittain taloudellista tukea alle 18 -vuotiaille pelaajille heidän Tuusulan Palloseurassa tapahtuvan harrastuksen kuluihin.

Rahastosta jaetaan tukea hakemusten perusteella esim:

  • Toimintamaksun seuraosuuteen
  • Toimintamaksun joukkueosuuteen
  • Seuran jäsenmaksuun
  • Muuhun harrastukseen liittyvään maksuun

Varsinainen hakuaika on kaksi kertaa vuodessa 1.11.–25.11. ja 1.6.–25.6. Hakuajan päätyttyä rahaston johtoryhmä päättää tuen saajista. Tieto tuen myöntämisestä tai hylkäämisestä ilmoitetaan hakijalle viimeistään hakuaikaa seuraavan kuukauden aikana.

Rahaston tukea haetaan erillisellä lomakkeella. Hakulomakkeelle pääset tästä.


Lisätietoa rahastosta: toimisto@tups.fi